Baobab - Adansonia Digitata

Baobab strom a jeho ovoce

Baobab je pravděpodobně nejznámější strom v Africe a roste v hojnosti v horkých a suchých nížinných oblastech, jako je údolí Rift. Jeho široká rozvětvená koruna je bez listů po většinu roku a připomíná spíše kořenový systém - proto se Baobab nazývá také jako "Upside Down Tree". Jeho tlustý šedý kmen může dosáhnout obrovských velikostí, v některých případech více než 25 metrů po obvodu.

Baobab patří do své vlastní botanické rodiny - Bombacaceae - a je extrémně dlouho žijící. Je běžné, že stromy se dožívají více než 1000 let a při některých stromech se věk odhaduje až na 3000 let.

Plody baobabu jsou vejčitého tvaru a jsou zrozené z krásných bílých květů, které jsou opylovány netopýry. Ovoce má tvrdou, dřevnatou skořápku obalenou sametovou žlutozelenou slupkou. Uvnitř skořápky se nacházejí velké, olejovité semena, ovocný prášek (pudr) a vláknina. Baobab ovoce se sklízí v jižní Africe mezi únorem a květnem.

Baobabový olej

Baobabový olej je zlatožluté barvy a má jemnou vůni. Vyprchává velmi pomalu a má prokazatelně delší trvanlivost, než mnoho dalších přírodních rostlinných olejů. Obsahuje téměř stejné množství kyseliny palmitové, kyseliny olejové a kyseliny linolové. I když je jedlý, jeho komerční využití je především v kosmetickém průmyslu. Používá se jako čistý přírodní rostlinný olej, nebo se přidává do kosmetických přípravků jako např.:

  • šamponů
  • kondicionérů
  • sprchových gelů a tekutých mýdel

Baobab ovocný prášek (pudr)

Baobab ovocný prášek je bledý prášek, který se přirozeně vytváří uvnitř plodů baobabu (Adansonia digitata). Má exotickou, štiplavou chuť díky obsahu citrónové, jablečné a vinné kyseliny a je mimořádně výživný s vysokým obsahem antioxidantů, esenciálních minerálních látek včetně vápníku, draslíku, železa a hořčíku a vitaminu C.

Tradiční použití a známé vlastnosti baobabů

Baobab je známý v Africe jako Strom Života, protože existuje mnoho tradičních využití pro každou jeho část, počínaje listy až po kořeny. Ovocný prášek se běžně mísí s vodou a cukrem a vznikne nám populární a osvěžující sorbetový nápoj. Baobab prášek se rovněž používá pro různé kaše, omáčky a další pokrmy, jako náhrada vinného kamene v pečení nebo namísto kvasnic v tradičních nápojích.

Baobab ovocný prášek má mnoho aplikací i v přírodní medicíně. Používá se k léčbě horečky, žaludečních potíží (kvůli vysokému obsahu hořčíku), malárie, hemoptýzy (vykašlávání krve z plic) a nedostatku vitaminu C. Ovocný prášek se rovněž používá jako všeobecné zdravotní tonikum, zejména u dětí, těhotných žen a starších osob, kvůli jeho vysokému obsahu vápníku.

Tradičně Afričané jedli i rozdrcené listy baobabů. Z vláknité kůry se vyráběly lana, košíky a rybářské sítě.

Avšak z důvodu udržitelnosti, PhytoTrade Afrika podporuje pro komerční výrobu používat jen ovoce a semena baobabu a ne listy nebo kůru.