Fairtrade

Co znamená Fairtrade?

Nastavení mezinárodního obchodu je nefér k lidem, kteří pro nás pěstují kávu, kakao, čaj,banány nebo květiny. Kvůli tomu je tady fair trade. Fair trade je dobrý obchod. Lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek, dostávají spravedlivě zaplaceno, jejich děti mohou chodit do školy a pěstují s ohledem na životní prostředí. Takový má přece obchod být!

Zkuste se vžít do situace pěstitele kávy. Máte vlastní pole kávovníků o velikosti 2 fotbalových hřišť. Celý rok na něm s rodinou pracujete: sázíte sazenice, zavlažujete, zastřihujete stromky, mulčujete, děláte kompost a hnojíte. Je to dřina na celý rok, ale konečně přichází období sklizně. Pozvete si širší rodinu, zaplatíte pár lidí na pomoc. Kávu sklidíte, promyjete, odslupkujete a sušíte.

Nyní ji konečně můžete prodat! Ale za kolik? Nemáte přístup k internetu a nevíte, jak zrovna definuje výkupní ceny newyorská burza. Žijete v horách 3 hodiny jízdy jeepem od města, kde se dá káva prodat. Většinou nemáte vlastní auto. Ale to nevadí, protože víte, že i k vám se dostane místní překupník. Ti mají regiony rozdělené a většinou vám nabídnou jen zlomek ceny na burze. Berte nebo nechte být. Káva shnije a celý rok nebudete mít co jíst.

Situace pěstitelů se zlepší, pokud se spojí do pěstitelského družstva. Už máte lepší vyjednávací pozici a jste schopni si domluvit slušnou výkupní cenu. Pro váš život ale zásadní změnu přináší až zapojení družstva do systému fair trade:

• dostatečné výkupní ceny

• odborná školení

• podpora sociálních programů pro rozvoj komunity

Hlavní principy Fairtrade

Fair trade je obchod. Lidem ze zemí globálního Jihu dává možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Nabízí férové obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv i šetrnost k životnímu prostředí. Mezi základní principy fair trade patří:

• výkupní cena odpovídající nákladům udržitelné produkce a důstojného živobytí

• dlouhodobé obchodní vztahy

• dodržování úmluv Mezinárodní organizace práce (ILO)

• zákaz nucené a dětské práce

• dlouhodobě udržitelný rozvoj místních komunit

• kontrolované využívání pesticidů a další zemědělské chemie

• zákaz využívání geneticky modifikovaných plodin

• šetrnější přístup k využívání přírodních zdrojů

Hlavní principy Fairtrade si můžete stáhnout zde (EN)

Mezi fairtradové výrobky patří například káva, čaj, čokoláda, třtinový cukr, banány, ovocné džusy, rýže nebo také bavlna. Tyto výrobky poznáme nejsnáze podle certifikační známky FAIRTRADE® přímo na obalu produktu. U takového zboží je celý dodavatelský řetězec kontrolovaný systémem nezávislé certifikace Fairtrade International.

Existuje však i zboží bez certifikační známky - nejčastěji se jedná o řemeslné výrobky, které pochází od členů Světové fairtradové organizace (WFTO). Tato organizace sdružuje pěstitele a obchodníky, kteří se věnují stoprocentně pouze férovému obchodování.

Proto je třeba odlišit dva výše uvedené systémy:

• Systém certifikace FAIRTRADE® – certifikační známka FAIRTRADE® může být použita na obalu výrobku v případě, že pěstitel, dovozce i zpracovatel pravidelně prochází nezávislým auditem ověřujícím shodu se standardy Fairtrade International.

• Systém tradičních fairtradových organizací – je založený na členství obchodníků a pěstitelů v organizaci World Fair Trade Organization (WFTO), všichni členové se zavazují splňovat základní principy fair trade, systém je založený na důvěře, ačkoliv i zde probíhají náhodné audity. Členy WFTO jsou například GEPA, EZA, El Puente, Libero Mondo nebo Traidcraft.

Pro pěstitele znamená zapojení jejich družstva do systému Fairtrade International především 2 výhody, které znamenají zásadní přínos do jejich životů:

• mohou se opřít o garantovanou minimální výkupní cenu a využívat sociální příplatek. Garantovaná minimální cena jim pomáhá v lepším plánování, nemusí se zadlužovat a uživí se vlastní prací

• druhou velkou výhodou je čerpání sociálního příplatku, o jehož využívání demokraticky rozhodují členové družstva a sami se rozhodují, zda ho využijí pro rozvoj obchodu, sociální nebo vzdělávací projekty

Oficiální stránka Fairtrade CZ, Fairtrade EU