Kalahari meloun (Citrullus lanatus) je také známý jako meloun Tsamma nebo jakovolně žijícímeloun a je biologický předchůdce melounu, který již známe na celém světě. Je to plazivá jednoletá bylina, má chlupaté stonky a zářivě žluté květy.
Na rozdíl od obecně známého vodního melounu, jehož dužina je sladká a červená, dužina Kalahari melounu je šťavnatá a světle žlutá nebo zelená achutná hořce. Plody Kalahari melounu, které se nacházejí ve volné přírodě jsou malé a kulaté a větší a oválné při kultivaci. Mají hladkou světlezelenou kůži.
Kalahari meloun je adaptován na přežití sucha a krutého světla v prostředí pouště. I když ho můžeme nalézt v celé jižní Africe, jeho výskyt je velmi úzce spojen spouští Kalahariv Namibii, Botswaně, jihozápadní Zambii a západní Zimbabwe. Patří do botanické rodiny Cucurbitaceae.
Olej ze semen Kalahari melounu se používají v celých řadách kosmetických firem. Pro jeho vlastnosti hlavně v produktech, kteréhydratují, regenerují a restrukturalizují pokožku. Olej z Kalahari melounu je bohatý na esenciální mastné kyseliny, zejména kyseliny olejové, linolové a palmitové mastné kyseliny a je bez cholesterolu. Má vysokou antioxidační aktivitu, co možná pomáhá rostlině přežít v drsném prostředí pouště Kalahari.
Používá se zejména
v produktech pro péči o pleť - mají výborné hydratační, restrukturalizační a regenerační vlastnosti
v péči o vlasy - šampony a kondicionéry
v péči o tělo - tekutá mýdla, sprchové gely a tělové mléka
Tradiční použití
Sytě žlutý olej ze semen Kalahari melounu se tradičně používá v Jižní Africe nahydrataci a zvlhčení pokožky, čímž ji chrání před sluncem, na podporu růstu vlasů a jako přísada do mýdel. Semena mají historii použití v kosmetice, primárně se používaly jako peeling na obličej a tělo, o kterém se říkalo, že vyhladí všechny vrásky a vady na pokožce.
Tyto šťavnaté melouny, bez ohledu na jejich hořkost, byly velmi dlouho důležitým zdrojem vody pro pouštní národy. Říká se, že lidé žijící v poušti mohou přežít po dobušesti týdnůjen na Kalahari melounech.
Semena jsou také považovány za delikatesu, jedí se v celku a jsou bohaté na proteiny nebo pražené a rozdrcené jako kaše. Obsahují35% bílkovin, stejně jako vitaminy C, B2 a G, minerály, riboflavin, a sacharidy. Semena jsou take bohaté na olej jako konvenční olejové plodiny, například jako jsou semena z bavlny, sóji a kukuřice.