Kalahari Meloun - Citrullus Lanatus

Kalahari meloun (Citrullus lanatus) je také známý jako meloun Tsamma nebo jako volně žijící meloun a je biologický předchůdce melounu, který již známe na celém světě. Je to plazivá jednoletá bylina, má chlupaté stonky a zářivě žluté květy.

Na rozdíl od obecně známého vodního melounu, jehož dužina je sladká a červená, dužina Kalahari melounu je šťavnatá a světle žlutá nebo zelená a chutná hořce. Plody Kalahari melounu, které se nacházejí ve volné přírodě jsou malé a kulaté a větší a oválné při kultivaci. Mají hladkou světlezelenou kůži.

Kalahari meloun je adaptován na přežití sucha a krutého světla v prostředí pouště. I když ho můžeme nalézt v celé jižní Africe, jeho výskyt je velmi úzce spojen s pouští Kalahari v Namibii, Botswaně, jihozápadní Zambii a západní Zimbabwe. Patří do botanické rodiny Cucurbitaceae.

Olej ze semen Kalahari melounu se používají v celých řadách kosmetických firem. Pro jeho vlastnosti hlavně v produktech, které hydratují, regenerují a restrukturalizují pokožku. Olej z Kalahari melounu je bohatý na esenciální mastné kyseliny, zejména kyseliny olejové, linolové a palmitové mastné kyseliny a je bez cholesterolu. Má vysokou antioxidační aktivitu, co možná pomáhá rostlině přežít v drsném prostředí pouště Kalahari.

Používá se zejména

  • v produktech pro péči o pleť - mají výborné hydratační, restrukturalizační a regenerační vlastnosti
  • v péči o vlasy - šampony a kondicionéry
  • v péči o tělo - tekutá mýdla, sprchové gely a tělové mléka

Tradiční použití

Sytě žlutý olej ze semen Kalahari melounu se tradičně používá v Jižní Africe na hydrataci a zvlhčení pokožky, čímž ji chrání před sluncem, na podporu růstu vlasů a jako přísada do mýdel. Semena mají historii použití v kosmetice, primárně se používaly jako peeling na obličej a tělo, o kterém se říkalo, že vyhladí všechny vrásky a vady na pokožce.

Tyto šťavnaté melouny, bez ohledu na jejich hořkost, byly velmi dlouho důležitým zdrojem vody pro pouštní národy. Říká se, že lidé žijící v poušti mohou přežít po dobu šesti týdnů jen na Kalahari melounech.

Semena jsou také považovány za delikatesu, jedí se v celku a jsou bohaté na proteiny nebo pražené a rozdrcené jako kaše. Obsahují 35% bílkovin, stejně jako vitaminy C, B2 a G, minerály, riboflavin, a sacharidy. Semena jsou take bohaté na olej jako konvenční olejové plodiny, například jako jsou semena z bavlny, sóji a kukuřice.

Zajímavé linky