Zázračné účinky máku

Mák patří mezi nejzdravější potraviny na světě

Pokud si pravidelně dopřáváte chutné makové koláče či jiné dobroty ochucené mákem, lépe jste ani nemohli udělat. Mák je jedna z nejkvalitnějších potravin na světě. Je po staletí využíván nejen v lékařství ale i v potravinářství. Již antický atleti ho konzumovali jako zdroj síly a vitality. V současnosti je nejžádanějším produktem olej z máku, který má na lidský organismus zázračné účinky.

S čím mák pomůže?

  • Mák má obrovský zdroj bílkovin a vápníku. A to dokonce 12 x více než mléko. Proto by mák neměl chybět na talíři těhotných žen, ale i u lidí trpících osteoporózou.
  • Mák je úžasný na paměť a rakovinu. Obsahuje kyselinu olejovou, která se výborně osvědčila při snaze zlepšit paměť, nebo snížit krevní tlak. A to není všechno. Poslední výzkumy mák označili za skvělou potravinu při prevenci rakoviny prsu.
  • Mak uklidňuje. Mák si nemohou vynachválit lidé přecházející náročným obdobím plným strachu a stresu. Jemná maková aroma má výrazný, uklidňující účinek na lidskou psychiku, uklidňuje centrální nervovou soustavu, pomáhá při neurózách i duševní nerovnováze.
  • Mák je vhodný i do masážních a aromaterapeutických směsí. Tlumí bolesti hlavy, uvolňuje svalové křeče a postará se vám o klidný spánek.

Makový olej v kuchyni je nenahraditelný. Nejen že výborně chutná, ale své sehrává i jeho působivá vůně a rozmanitost využití. Buď v teplé nebo studené kuchyni, makový olej se vždy postará o fantastickou chuť připravovaných jídel.

Makový olej nemusíte však používat jen v kuchyni. Málokdo ví, že je mimořádně vhodný k ošetření suché a popraskané pleti, poradí si s ekzémem i zánětem. Díky vysokému obsahu hořčíku a vápníku zase potěší vaše nehty a vlasy, kterým dodá potřebnou výživu. I proto se stal nepostradatelnou součástí pleťových krémů, balzámů a kondicionérů.

V řeči květin má mák význam: Neprozraďme naši lásku

V mnoha zemích je pěstování máku zakázáno, hlavně kvůli obsahu morfinu. Ten se používá například při výrobě omamných látek a proto je máku často dáván přívlastek - nebezpečný. Faktem však zůstává, že smrtelná dávka je 0,25 - 0,5g morfinu a to při konzumaci makových pokrmů určitě nehrozí.

Mák se častokrát přidává do jídla a nosí se v malých sáčcích jako afrodiziakum. Lístky vlčího máku jsou od nepaměti využívány při léčbě nespavosti a při plicních chorobách. Mák bývá oblíbeným prostředkem při tlumení kašle a chrapotu.

Doporučené produkty1